Cykloturistika a fotografování – vybavení fotografa cykloturisty
Tento článek není určen těm, kdo fotí pouze mobilem – je určen pro fotografy, používající zrcadlovky, bezrcadlovky apod. a samozřejmě stativ.
Od jara do zimy jezdím na kole a protože rád fotím, za ta léta jsem se musel vybavit tak, abych co nejméně škodil technice a přitom byla skladná a snadno přístupná. A tak ve stručnosti uvedu moje zkušenosti s vybavením, které je nabízeno výrobci fotovybavení.
Upozorňuji, že nejsem z těch, co loví gramy na kole i na fotovybavení – je to zároveň dobrý trénink. Naši předkové by jen kroutili hlavou nad tím, jak jsme změkčilí a zchoulostivělí…
Batohy (fotobatohy)
Výhody
- Díky vašemu tělu ještě více tlumí otřesy.
- Můžete si do něj dát, kromě fotovýbavy, i další drobnosti.
- Dělají se i fotobatohy s camelbakem.
- Můžete je nosit na kole i při pěší turistice.
Nevýhody
- Pokud chcete fotografovat, musíte sestoupit z kola, sundat batoh, rozepnout a po skončení fotografování zase zavřít a nandat na záda. Čili se hodí spíše pro ty fotografy, co jedou fotografovat na konkrétní místo a nefotografují „na každém rohu“.
Ledvinky (fotoledvinky)
Výhody
- Díky vašemu tělu ještě více tlumí otřesy.
- Můžete si do ní dát, kromě fotovýbavy, i další drobnosti.
- Dobře se s ní manipuluje na rozdíl od fotobatohu.
- Stejně jako fotobatoh vám rozloží váhu na záda.
- Zároveň bedra na kole chrání před větrem a prochlazením.
- Můžete je nosit na kole i při pěší turistice, většinou mají navíc ramenní popruh.
Nevýhody
- Nemají takový obsah jako fotobatohy.
- Je tu problém s s tím, že popruh se neustále povoluje, a to tím víc, čím těžší je obsah. Takže musíte občas přitáhnout.
Já sám používám ledvinku Inverse 200 AW, Black (prodává se i s menším objemem), která má navíc tyto výhody:
- Nechytá pachy.
- Dá se snadno utáhnout a přizpůsobit.
- Zipy jsou opravdu kvalitní – i po pěti letech bez problémů.
Brašny na řidítka
Výhody
- Odlehčí vašemu tělu.
- Při zastavení máte fotovybavení (a třeba i mobil) velmi rychle přístupné, nemusíte opustit kolo – jen se postavíte s kolem mezi nohama.
Nevýhody
- Většinou se dělají jen s popruhem přes rameno (což je dobré jen na přenášení či krátké pěší výlety).
- Přece jen brašna na řidítkách není tolik odtlumena jako batoh nebo ledvinka a trpí více otřesy.
- Jste omezeni velikostně, protože se musí vejít na řidítka.
Brašny na nosič nebo na zadní část kola
Výhody
- Odlehčí vašemu tělu.
Nevýhody
- Při zastavení musíte sestoupit a opřít kolo.
- S možností odepnout a přenášet tuto brašnu to není valné.
- Také se nedá použít pro pěší turistiku.
- Zadní část kola „dostává“ nejvíce prachu, vody a bahna. Takže brašny musí být dobře vodě a prachu odolné.
A co se stativem?
A teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – stativu. Pokud chcet udělat opravdu dobré fotky, musíte mít stativ! Ano, můžete z ruky udělat perfektní fotku, ale navětšinou ne napoprvé! A co se týče makra – bez stativu dobrou fotku neuděláte, obzvláště v horším osvětlení a už vůbec ne v případě, kdy se musíte zkroutit do podivné polohy, abyste zachytili kytku, hmyz atp. Řeknete mi, že spousta takhle dělaných fotek je perfektních – ale uvědomte si, že vidíte jen zmenšený JPEG!
Vím – většina z fotografů zápasí s váhou, protože tahat o každé kilo víc je samozřejmě dřina. Ale musím říct, že tohle je pro mě nepodstatný problém – naši předkové fotografové to měli mnohem těžší a nereptali.
Typy stativů
Nemíním zkoumat stativy ze strany kategorizace, jak ji najdete na stránkách výrobců, ale ze stránky nositelnosti, skladnosti a funkčnosti.
Když si vyberete lehký a skladný stativ, tak většinou jde o levný stativ, který příliš netrpí na stabilitu. A většinou takovéto stativy jsou i při vysunutí na plnou výšku pro normálního člověka velmi nízké a tak se hrbíte (i když máte otočný a výsuvný displej). Měl jsem takový a nedoporučuji. Ale je pravda, že ve složeném stavu se vám vejdou na šířku postavy a můžete je upevnit na spodek ledvinky nebo batohu. Jedna rada – čím více vysunujete středovou nohu, tím menší stabilitu sebelepší stativ má.
Asi budou existovat pevné, lehké a skladné stativy s velkou výsuvnou výškou, ale jejich cena bude nemalá…
Dobré stativy v rozumné cenové relaci, které vám umožní fotit dobré fotky a umožňují vám mít fotografický přístroj v podstatě ve výši očí jsou samozřejmě neskladnější a těžší a také delší ve složeném stavu. A u nich nastává problém, jak je přepravovat:
- Popruhem přes rameno – u dlouhých cest na kole je to nepohodlné a máte-li ještě navíc batoh nebo ledvinku, tak nelze.
- Upevněním zespoda na fotoledvinku či fotobatoh – hodně vás přečuhuje na šířku, takže v lese a mezi lidmi je to nevyhovující.
- Upevněním na výšku na fotobatoh – táhne vás to trošku dozadu, což na kole není nejlepší. A taky vás občas může majznout do hlavy… A při pádu se můžete o něj zranit.
- Na pevném nosiči na kolo – pro případ, že jezdíte se stativem či brašnami neustále. Nosič by měl být s rovnou horní úložnou plochou a dostatečně dlouhý pro váš stativ (stativ by měl přečuhovat nejvýše třetinu ve své složené délce).
- Pokud máte stativ, který se vleze pod rámovou trubku, nebyl by asi problém jej připevnit. Ale to jsem nemohl ozkoušet – mám příliš dlouhý stativ.
- Na odnímatelném nosiči – což je asi nejoptimálnější způsob pro občasné fotografování se stativem (pro mě ideální – při dobrém světle nasadím nosič se stativem a jedu na vytipovaná místa). Ale jste na kole trošku těžší na zadek a v drncavém terénu cítíte, jak nosič vibruje (každopádně připevňujte stativ těžší částí blíže k těžišti kola). Jenže nesehnal jsem nosič, na který bych mohl stativ bez problémů dát. Nakonec jsem po dlouhém hledání na netu našel nosič Sport Arsenal Art. 209, který má dostatečnou nosnost pro stativ a hlavně se na něj stativ dá jednoduše připevnit pomocí pružných upevňovacích popruhů s karabinkou, které jsem zakoupil spolu s se silikonovým pásem, jenž jsem přilepil na nosič, aby jsem zabránil oděrům a zlepšil pružnost.
Ve fotogalerii se můžete podívat, jak to ve skutečnosti vypadá.